PANKEJKI jabłkowo-cynamonowe – to co to za dziwna nazwa na placki??
W tym opisie postaram się rozjaśnić ten temat. Jest to spolszczona wersja amerykańskiego określenia na piramidę placków 🙂
Oryginalne „pancakes” – to słodkie, puszyste, polane sosem, z różnymi dodatkami danie, po którego zjedzeniu raczej nie mamy już ochoty na deser, słodkie pożądanie zostaje zaspokojone.
No ale co to ma wspólnego z naszą restauracyjną, malinową wersją?
Myślę, że jednak bliżej naszym pankejkom do placków i to na dodatek do ich super zdrowej wersji.
Więc chyba tak dla zmyłki i zabawy powstała ta amerykańska naleciałość w nazewnictwie, bo nie jest łatwo nazywać potrawy w kuchni roślinnej, a jeszcze trudniej jeśli aspiruje ona do zdrowej. No bo co to niby za kotlet jeśli wykonamy go z kaszy i warzyw i zamiast usmażyć na tłuszczu wsadzimy do pieca? I znowu mamy placki..
Ale jak to wszystko odróżnić od siebie? Ano czasem trzeba zapożyczyć nazwę z obcego języka a czasem stworzyć jakiś nowosłów.
Zostawiając temat haseł i nazw skupmy się na przygotowaniu tego restauracyjnego bestselleru, jaki dość długo gościł w naszej karcie. Niestety wymagało to danie zbyt dużo miejsca na kuchni i czasu na przygotowanie. Wraz z naszym rozwojem i coraz większą ilością klientów musiało zniknąć z oferty.
Ale teraz możecie się przeszkolić i sami sobie takie cuda wyprodukować.
Składniki:
- 75g startego jabłka bez skórki
- 160ml mleka kokosowego
- 1 porcja gotowej suchej mieszanki „pankejki” z Jak Malina (do nabycia w sklepie Jak Malina)
Przygotowanie:
- Przekładamy kolejno do miski wszystkie składniki i dokładnie ale delikatnie mieszamy. Ciasto powinno być dość gęste ale na tyle płynne by samo zsuwało się z łyżki.
- Rozgrzewamy patelnię z odrobiną ( ćwierć łyżeczki ) oleju kokosowego.
- Wylewamy ciasto dzieląc na 3 równe porcje na dobrze rozgrzaną patelnię. Zmniejszamy siłę grzania do połowy. Smażymy z obu stron pod przykryciem.
- Wykładamy na talerz i podajemy z ulubionymi świeżymi owocami ( polecamy banany i wszelkie owoce sezonowe ) oraz polane dowolnym słodkim sosem lub syropem ( syrop z agawy, melasa, syrop klonowy ). Idealnie sprawdzi się również bita śmietana kokosowa, zdrowa nutella z daktyli, orzechy czy nawet pop corn 🙂
Ja polecam taki oto sos:
Sos orzechowy:
- 1 tbsp masła orzechowego
- 160ml mleka kokosowego
- 1 tbsp cukru kokosowego
Przygotowanie:
- Blendujemy wszystkie składniki sosu, zwiększając udział cukru kokosowego w zależności od preferencji smakowych
Smacznego!
Uwagi:
Rekomenduje genialne mleko kokosowe do kupienia tutaj:
Jeśli używacie takiego mleka to koniecznie zastosujcie w przepisie proporcje 1:1 z wodą bo jest ono tak gęste, że dosłownie jest jak masło.
Skład suchej mieszanki: mąka gryczana, mąka ryżowa, soda oczyszczona, cynamon, łuska babki jajowatej.
Najnowsze komentarze